Մեդիա փորձագետները ինտեգրացիոն գործընթացների լուսաբանման ռազմավարության անհրաժեշտություն են տեսնում
ԱՊՀ և ԵԱՏՄ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների լուսաբանմանը նվիրված երևանյան մեդիաֆորումի մասնակից փորձագետներն ու ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները միակարծիք են՝ ինտեգրացիոն գործընթացների լուսաբանման համար անհրաժեշտ է ռազմավարություն:
Այս թեմայի շուրջ «ԱՊՀ և ԵԱՏՄ տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների լուսաբանումը» խորագրով մեդիաֆորումի ընթացքում խոսել են Հայաստանի հանրային ռադիոյի տնօրենի տեղակալ Լիլիթ Թումանյանը և «ՏԱՍՍ» տեղեկատվական  գործակալության ներկայացուցիչ, ԱՊՀ և Բալթյան երկրների համակարգող Բորիս Գրուշինը: Նրանց համոզմամբ՝ ռազմավարությունը պետք է նպաստի նաև ԱՊՀ երկրներում սոցիալական մեդիաների բոլոր ուղղությունների աշխատանքին և զարգացմանը:
Լիլիթ Թումանյանի խոսքով՝ ինտեգրացիոն գործընթացները լուսաբանելու համար նախևառաջ անհրաժեշտ է հստակեցնել նպատակը, խնդիրները, մեթոդները և միջոցները: «Յուրաքանչյուր ինտեգրացիոն գործընթացի նպատակը ինտեգրացիայի մաքսիմալ իրականացումն է, խնդիրը` ինտեգրացիոն միությունների նկատմամբ գրավչությունը մեծացնելն  է: Մեթոդները լրատվամիջոցների, սոցիալական մեդիայի ճիշտ կիրառումն է, իսկ միջոցներն ու մնացյալը միավորվում են մեկ կարևոր կետով, որը, ցավոք, մենք մինչ օրս չունենք:  Չունենք սոցիալական մեդիաների բոլոր ուղղությունների աշխատանքին և զարգացմանը նպաստող  ռազմավարություն, չկա կազմակերպված մոդել, որը կարևոր է»,- ընդգծեց Թումանյանը:
Ըստ նրա` կարևոր է, որ լրագրողը լինի կիրթ, տաղանդավոր, սակայն ոչ մի լրագրող կամ առանձին լրատվամիջոց չի կարող լիարժեք ներկայացնել, ընկալել ինտեգրացիոն ողջ տարածությունը: «Այն պետք է տեսնել վերևից: Դա հնարավոր է միայն ռազմավարության մշակման դեպքում: Այս հարցում մեծ է պետությունների, կառավարությունների դերը, որոնք նախևառաջ պետք է գնահատեն նման ռազմավարության բացակայության, լրատվամիջոցների ինքնուրույն, չկազմակերպված աշխատանքի ռիսկերը»,-ընդգծեց մեդիա փորձագետը:
«ՏԱՍՍ» տեղեկատվական  գործակալության ներկայացուցիչ, ԱՊՀ և Բալթյան երկրների կուրատոր  Բորիս Գրուշինը համաձայնվեց  Լիլիթ Թումանյանի հետ` շեշտելով, որ հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների լուսաբանման հարցում չկա որակավորված տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերելու ռազմավարություն:
«Լրագրողները, պրոֆեսիոնալները, մարդիկ, որոնք աշխատում են պետական կամ մասնավոր տեղեկատվական գործակալություններում ներկայացնում են այն, ինչ կատարվում է մեր կյանքում: Հանդիսանալով իշխանություն` մենք կատարում ենք այն դերը, որը պետական ԶԼՄ-ների դեպքում քաղաքական կամքն է թելադրում, մասնավորի դեպքում` կոմերիցոն: ԱՊՀ-ի կառուցվածքում գոյություն ունի ԱՊՀ երկրների պետական տեղեկատվական գործակալությունների ղեկավարների խորհուրդ: Այն հիմնադրվել է 1994-ին: Չնայած տարբեր քաղաքական ուղղությունների տարբերություններին` այդ օրգանին հաջողվում է միասնական քաղաքականություն իրականացնել: Այն ուղղված է ընդհանուր տեղեկատվական տարածության ստեղծմանը»,-ասաց նա:
Բորիս Գրուշինն ընդգծեց, որ իրենք ունեն մի շարք ծրագրեր, որոնց մասին պարբերաբար խոսում են: Ունենք կայք, որը պատկանում է ԱՊՀ անդամ պետությունների ազգային տեղեկատվական գործակալությունների ասոցիացիային՝ ania-news.info:
Դրա կատարած աշխատանքում  կարող են մասնակցել ոչ միայն պետական, այլև մասնավոր գործակալությունները: Կայքն ապահովում է ունիկալ տեղեկատվական արտադրանք: Այնտեղ բոլոր գործակալություններն ամեն օր ինֆորմացիա են տեղադրում: Նույն հիմունքով ԱՊՀ երկրների կյանքը նկարագրող լուսանկարներ են տեղադրվում:
«Ստեղծվել է նշանակալի տարեթվերի և իրադարձությունների օրացույց: Իրականացրել ենք տարբեր ծրագրեր և նախագծեր, համագործակցում ենք նաև «Արմենպրես»-ի հետ. որոշ ժամանակ առաջ ֆոտոտեղեկատվության փոխանակման համաձայնագիր ենք ստորագրել «Արմենպրես»-ի հետ»,-ընդգծեց  «ՏԱՍՍ» տեղեկատվական  գործակալության ներկայացուցիչը:
Համաժողովի քննարկման առանցքային հարցրերը ԱՊՀ և ԵԱՏՄ տարածաշրջանային և ինտեգրացիոն գործընթացների լուսաբանման հիմնախնդիրները, ինտեգրացիայի հեռանկարներն ու մարտահրավերներն էին:
Մեդիա ֆորումին մասնակցում էին առաջատար մեդիա-փորձագետներ, քաղաքագետներ ու քաղաքական գործիչներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից ու Ղազախստանից:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունն ու ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղը։