Ես մեծ կառույց եմ ղեկավարել, կարող է խնդիր լինել. Սեյրան Օհանյանը՝ ՊՆ-ում կոռուպցիայի բացահայտման մասին
Պաշտպանության նախարարությունում բացահայտված չարաշահումների, խարդախությունների եւ յուրացումների գործով պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը դեռեւս չի հարցաքննվել: NEWS.am-ի հետ զրույցում Օհանյանը հայտարարել է, որ ծանուցում էլ չի ստացել, իսկ ստանալու դեպքում որեւէ խնդիր չի տեսնում՝ որպես նախկին ղեկավար ներկայանալու ու հարցաքննվելու հարցում: Մինչդեռ Պետեկամուտների կոմիտեն հաղորդագրություն էր տարածել, որ Սեյրան Օհանյանը հարցաքննվել է:
«Ես տեղյակ չեմ՝ խնդիրն ինչ է, եւ գտնում եմ, որ այն, ինչ գրված է ՊԵԿ-ի տեղեկատվության մեջ, հնարավոր է՝ ինչ-որ խնդիրներ լինեն տվյալ նյութի հետ կապված հարուցված քրեական գործի շրջանակում։ Տարբեր իրավական եւ վարչական գործառույթների շրջանակում անհրաժեշտություն է եղել, որ նաեւ ինձնից ինչ-որ բան իմանան եւ ճշտեն։ Ես տեղյակ չեմ՝ ինչին պետք է պատասխանեմ։ Երբ տեղեկանամ, հասկանամ՝ ինչն է խնդիրը, իհարկե, համապատասխան անդրադարձ կկատարեմ այդ խնդրին: Ես ծանուցագիր չեմ ստացել։ Ես մեծ կառույց եմ ղեկավարել, կարող է խնդիր լինել, որի պարզաբանումը նաեւ ես տամ»,- ասաց նախկին նախարարը:
Հարցին, թե ավելի քան 8 տարի լինելով ոլորտի ղեկավարը, տեղյակ չի՞ եղել յուրացումների մասին, առավել եւս, որ գնումների ոլորտը գրեթե միշտ յուրացումների յուղոտ ոլորտն է եղել, պատասխանեց. «Եթե ես խոսեմ, բավական երկար պիտի ասեմ՝ ինչ է նշանակում զինված ուժերի նկատմամբ վերահսկողություն, ովքեր են իրականացնում, պաշտպանության նախարարությունից դուրս մարմիններ կան, որոնք վերահսկում են: Ավելի քան ութ տարի ես նախարար եմ եղել, պաշտպանության նախարարության մարմինները ժողովրդավարական վերահսկողություն են իրականացրել, որի խնդիրներից մեկը եղել է կոռուպցիոն ռիսկերի գնահատումը եւ դիտարկման արդյունքում որոշումների ընդունումը: Իմ ղեկավարման ժամանակ բազմաթիվ բացահայտումներ են եղել՝ ե՛ւ իմ կողմից են եղել, ե՛ւ վերահսկող մարմինների, որոնք նախարարությունից դուրս են, եւ որոնք ինչ-որ բան բացահայտել են, դա եղել է մեծ օգնություն պաշտպանության նախարարությանը»: Սեյրան Օհանյանը վստահեցրեց, թե ինքն էլ է ժամանակին պայքարել կոռուպցիայի դեմ:
Նշենք, որ պաշտպանության նախարարությունում կոռուպցիոն բացահայտումների վերաբերյալ պատկան մարմիններից հաղորդագրությունները չեն դադարում։ Երեկ էլ հայտարարվեց զորամասերից հայտնաբերված յուրացումների մասին: Չնայած բացահայտումների հոսքին՝ նախկին նախարարը հայտարարում է, որ ինքը գործել է օրենքի սահմաններում եւ ամենեւին էլ մտահոգվելու պատճառ չունի:
«Ես այսօր մտահոգվելու պատճառ չունեմ։ Ես ինքս գտնում եմ, որ գործել եմ բոլոր այն նորմերի ու օրենքների շրջանակում, որ գոյություն ունի ՀՀ զինված ուժերում։ Եթե ինչ-որ խնդիրներ կան, երեւույթներ կան, այդ երեւույթների շրջանակում ես պատրաստ եմ ճշտել, հասկանալ եւ անդրադառնալ այդ ամեն ինչին»։
Հիշեցնենք, որ ՊԵԿ հաղորդագրության համաձայն՝ պաշտպանության նախարարությունում 2014-2017 թվականների ընթացքում գնումների և բանակաշինության ոլորտներում առկա չարաշահումների վերաբերյալ ՊԵԿ քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա ՊՆ կապիտալ շինարարության եւ զորքերի բնակավորման վարչության արտադրատեխնիկական բաժնի նախկին պետ Գրիգոր Բարսեղյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, փաստաթուղթ կեղծելու համար, իսկ ՊՆ կապիտալ շինարարության եւ զորքերի բնակավորման վարչության պետ Աշոտ Գրիգորյանին՝ առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության փորձի, պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու, պաշտոնական փաստաթուղթ կեղծելու համար: