Միջազգային հանրությունը չպետք է խաբվի Ադրբեջանի իշխանությունների «Ֆորմուլա-1»-ով
Միջազգային հանրությունը չպետք է խաբվի երկրում մարդու իրավունքների հետ կապված աղետալի իրավիճակից բացասական տպավորությունը հարթելու ուղղությամբ Ադրբեջանի իշխանությունների ջանքերով:
«Բաքվում համաշխարհային մրցարշավի անցկացումը չպետք է շեղի քաղաքացիական հասարակությունը ճնշելու խնդիրներից», - ասել է Amnesty International-ի Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի գծովփոխտնօրեն Դենիս Կրիվոշեեւը:
Մայիսի 10-ին երիտասարդական ակտիվիստներ Բայրամ Մամեդովը եւ Գիյաս Իբահիմովը ձերբակալվել են թմրանյութերի հետ կապված կեղծ մեղադրանքներով` հաջորդ օրն այն բանից հետո, երբ նրանք Բաքվի կենտրոնում Հեյդար Ալիեւի արձանի պատվանդանի կողերին ադրբեջաներենով եւ անգլերենով Qul Bayramınız MՖbarək (Շնորհավորում ենք ստրուկի օրվա առթիվ), իսկ առաջնակողմում` Fuck the system (Կորչի համակարգը) գրություններ են կատարել: Ակտիվիստներին 12 տարվա ազատարզրկում է սպառնում:
«Բաքու մեկնող լրագրողներին, կորպորատիվ հովանավորներին մենք կոչ ենք անում ուշադրություն դարձնել մրցումների շքեղության հետեւում 80-ից ավելի քաղաքական ակտիվիստների, մարդու իրավունքների պաշտպանների եւ ԶԼՄ-ների թղթակիցների անհիմն ձերբակալությունների հետ միասին կառավարության  ռեպրեսիվ քաղաքականությանը», այդ առնչությամբ տարածած հայտարարության  մեջ նշել է Freedom House-ի փոխնախագահ Դենիել Կալինգաերթը: