«Ես ինձ տեսնում եմ «Եվրատեսիլի» բեմում, իսկ եթե մյուսերը չեն տեսնում, դա իրենց խնդիրն է». Հայկ Կասպարով
«Դեպի Եվրատեսիլ» նախագիծն այս օրերին ամենաքննարկված թեման է, քննարկված են նաև այն մասնակիցները, ովքեր այս տարի հայտ են ներկայացրել մրցույթին: Մասնակիցների մասին կարծիքներն իրարամերժ են, իսկ քննարկումներն ավելի թեժացան, երբ համացանցում տարածվեցին արտիստների երգերը: Այս տարի մրցույթին հայտ է ներկայացրել Հոլանդիայում բնակվող երգիչ Հայկ Կասպարովը՝ իր Enamórame իսպանական երգով: Չնայած Հայաստանում երկար ժամանակ չի եղել, բայց, ինչպես նշում է, երկու տարվա ընթացքում ներկայացրել է յոթ տեսահոլովակ և բազմաթիվ համերգներ ունեցել Եվրոպայում:
«Ես իրականում երգարվեստից չեմ հեռացել: Մոտ երկու տարի դադար եղել է, բայց դրանից հետո ներկայացրել եմ տեսահոլովակներ և մասնակցել համերգների տարբեր քաղաքներում, թողարկել եմ նույնիսկ ձայնասկավառակ և տարբեր համագործակցություններ ունեցել: Այնպես որ, մրցույթին մասնակցելով՝ չեմ ազդարարում երգարվեստ վերադառնալու մասին»,- BlogNews.am-ի հետ զրույցում նշում է Հայկ Կասպարովը:
Մրցույթին մասնակցելու առաջարկը ստացել է իր երգի հեղինակների՝ Ռաֆայել Արտեսերո և Խոսե Ռոդրիգեսի կողմից. «Նրանք հետևում են իմ գործունեությանը, և եթե չեմ սխալվում, 2013 թվականին «Եվրատեսիլին» մասնակցելու համար գրել էին երգ, բայց այդ տարի չեղավ նախընտրական փուլ, և մեր համագործակցությունը չստացվեց: Այս տարի ես նույնիսկ չգիտեի, որ նմանատիպ մրցույթ է լինելու, քանի որ այդքան էլ հետաքրքրված չեմ, թե ինչ է կատարվում հայկական շոու բիզնեսում, քանի որ, կարելի է ասել, այդ ամենից մի քիչ դուրս եմ: Նրանք գրեցին ինձ, որ Առաջին ալիքը հայտարարել է մրցույթ  և ունեն մի երգ, որը կցանկանային՝ ես ներկայացնեմ: Լսեցինք երգի նախնական տարբերակը, որը շատ իսպանական էր և որոշեցինք գործիքավորումն ամբողջովին փոխել, և այդ հարցում ինձ օգնեց Նիկ Էգիբյանը: Հեղինակներն առաջարկեցին երգի բառերը փոխել անգլերեն, բայց ես դեմ էի, քանի որ, բնակվելով Եվրոպայում, գիտեմ՝ այստեղ ինչ են լսում, ինչ են սիրում, և ինչն է վաճառվում, ինչու չէ, ես էլ ուզում էի ունենալ իմ սիրած լեզվով երգ»:
Մրցույթում հաղթելու իր շանսերի մասին կանխատեսումներ չի անում, բայց նշում է, որ երգն իր սրտով է և ստացել է այն, ինչ ուզում էր. «Երգը ներկայացնելուց հետո ինձ համար արդեն դրական բաներ եղել են: «Եվրատեսիլի» ռադիոյի տնօրենը Բեռլինից անձամբ ինձ զանգահարել և հրավիրել իր մոտ հյուր: Երգս արդեն հնչում է «Եվրատեսիլի» ռադիոյով, ունեմ բազմաթիվ հարցազրույցների առաջարկներ տարբեր երկրներից․ այս ամենն ինձ համար արդեն իսկ հաղթանակ է:
Թող մեծամտություն չթվա, ես ինձ տեսնում եմ «Եվրատեսիլի» բեմում։ Ի դեպ՝ միայն ես չեմ այդպես մտածում: Միգուցե հայաստանաբնակներն ինձ չեն տեսնում «Եվրատեսիլում», բայց ասեմ, որ արտերկրի հանդիսատեսի կողմից բավականին դրական ու լավ արձագանքներ եմ ստանում: Ես ինձ տեսնում եմ այդ բեմում, իսկ եթե մյուսները չեն տեսնում, դա իրենց խնդիրն է, եթե չեն սիրում իմ երգը, թող չսիրեն: Ես ինչ արել եմ, արել եմ սիրով ու, ինչու ոչ, նաև հաղթելու համար:  Մյուս մասնակիցների երգերը լսել եմ, ինձ համար բարդ է ասել՝ ումն է հաջողված, քանի որ սա կոնկրետ երգիչների մրցույթ չէ, այլ՝ երգի, և այստեղ կարևոր է նաև շոուն: Ինձ թվում է՝ այդ շոուն կարող է ապահովել Կամիլը, որը, կարծում եմ, հետաքրքիր է լինելու: Ինձ համար հետաքրքիր է նաև Թամար Կապրելյանի երգը: Ես ոչ մի մրցակից ինձ չեմ տեսնում, ես ուզում եմ այդ օրերը լինեն գեղեցիկ, բարի, միմյանց հանդեպ սիրով լցված, ամենակարևորը՝ մեր ժողովրդին եմ ցանկանում բարություն: Ով էլ հաղթի, ես անձամբ կշնորհավորեմ նրան և ուրախ կլինեմ նրա համար: Ամենակարևորը, որ հաղթողին ուրախ ճանապարհեն «Եվրատեսիլ»: Պետք է հիշել, որ սա պարզապես երգի փառատոն է»:
Ժամանակին Հայկ Կասպարովը և Մհերը երգի համար կոնֆլիկտ էին ունեցել։ Ինչպես երգիչը նշեց, այդ միջադեպն անցյալում է. «Ես քեն պահող և հետևից խոսողներից չեմ: Դրա համար երևի շատ մարդիկ ինձ չեն սիրում, բայց դա իրենց խնդիրն է: Ես Մհերի հետ անձամբ ոչ մի խնդիր չունեմ, և կարծում եմ՝ մենք թշամիներ չենք: Ճիշտ է, այդ կոնֆլիկտից հետո մենք իրար հետ չենք զրուցել, բայց ես նրան ինձ մրցակից, թշնամի չեմ համարում: Ուրախ եմ, որ նա էլ մասնակցում, ինչն առիթ կլինի խոսելու և պարզաբանելու մեր հարաբերությունները: Մհերին էլ իհարկե ցանկանում եմ լավ ելույթ»:
Այս շրջանում նախագծի մասնակիցները զբաղված են իրենց երգերը տարածելով, ինչպես նաև դրանց օգտին ձայներ հավաքելով: Հայկն այդ առումով ակտիվ չէ, գուցե դա է պատճառը, որ նրա երգը քվեարկության արդյունքում վերջին հորիզոնականներում է. «Ես շատ նամակներ եմ ստանում այն մարդկանցից, ովքեր հետևում են իմ երգարվեստին, գրում են՝ ինչու ես այդքան պասիվ: Ինձ համար այնքան մեկ է, քանի որ այդ քվեարկության արդյունքում չի որոշվելու հաղթողը: Անկեղծ ասեմ՝ մրցույթին մասնակցելու ամենակարևոր պայմաններից մեկն էլ միջազգային ժյուրիի առկայությունն է, թե չէ եթե հույսս դնեմ SMS քվեարկության կամ էլ հայկական ժյուրիի վրա, ապա իմ գալը լրիվ անիմաստ կլիներ: Ես չեմ պատրաստվում ինչ-որ գումարներ ծախսել իմ օգտին ձայներ հավաքելու համար: Ինձ համար դա լինելու է գեղեցիկ տոն, և ես փորձելու եմ իմ մաքսիմալը ցույց տալ այն մարդկանց, ովքեր սպասում են իմ ելույթին:
Հարցին՝ հաղթելուց հետո պատրա՞ստ է արդյոք քննադատությունների, մանավանդ եթե մրցույթի ժամանակ ցածր հորիզոնակում լինի. «Իհարկե պատրաստ եմ։ Ես այն արտիստներից եմ եղել, ում կյանքում քննադատությունների բուռն ալիքը եղել է: Կա՛մ չափից շատ ատել են, կա՛մ սիրել․ միջինը չի եղել: Այն ժամանակ շատ ծանր էի տանում, դեպրեսիայի մեջ էի ընկնում, բայց հիմա այնքան անտարբեր եմ, որ անգամ չեմ բացում՝ կարդամ՝ ով ինչ է գրել: Ես այդ ամենին պատրաստ եմ, ինձ համար այնքան մեկ է, թե ինչ կասեն, քանի որ ես անում եմ այն, ինչից ես հաճույք եմ ստանում»,- եզրափակեց Հայկը: