Ալիեւների քաղբանտարկյալների «հրաշալի հարահոսը». ծաղրանկարչի բացահայտումը
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը անմեղ մարդկանց նետում է բանտերը, իսկ նրա կինը` խորհրդարանի պատգամավոր Մեհրիբան Ալիեւան հանդես է գալիս ներման մասին նախաձեռնություններով:
Ինչպես հաղորդում է Արմենպրեսը` վկայակոչելով Meydan TV ինտերնետային հեռուստաալիքի կայքը, այդ իրողությունը բացահայտող ծաղրանկար է հրապարակել ադրբեջանցի ծաղրանկարիչ Շաիք Ջաֆարովը:
«Այսպիսով, ամուսինը` նախագահ Ալիեւը շինծու մեղադրանքներով անմեղ մարդկանց նստեցնում է բանտերում, իսկ նրա կինը` Հեյդար Ալիեւի անվան բարեգործական հիմնադրամի նախագահ, խորհրդարանի պատգամավոր Մեհրիբան Ալիեւան հանդես է գալիս ներման մասին նախաձեռնություններով, որոնցով ազատ են արձակում որոշ աղմկահարույց քաղբանտարկյալների: Ամնիստիայով եւ ներումներով նախագահ Ալիեւը լուծում է իր արտաքին քաղաքական խնդիրները` չեզոքացնելով երկրում մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների հետ կապված արտասահմանից իր վրա ճնշումը, իսկ առաջին տիկին Մեհրիբ ան Ալիեւան բարեգործի իր վարկանիշը պահպանում է նման հարահոսի շնորհիվ», -գրում է կայքը` նշելով, որ Շաիք Ջաֆարովի ծաղրանկարը նվիրված է Ադրբեջանում Ալիեւների ստեղծած հենց այդ պարադոքսային իրավիճակին:
Կայքը գրում է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության հետազոտող-լրագրող Խադիջա Իսմայիլովայի պայմանական ազատումը բանտից Ալիեւները կատարել են միջազգային հզոր ճնշման շնորհիվ: Իսկ այսօր նույն Ալիեւների հանձնարարությամբ Բաքվում ձերբակալվել են NIDA երիտասարդական շարժման ակտիվիստ Ամիդ Սուլեյմանովը եւ լրագրող Էլնուր Մուխտարը:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում Ադրբեջանում դա երրորդ երիտասարդ ակտիվիստի ձերբակալությունն է: Ավելի վաղ Հեյդար Ալիեւի արձանի պատվանդանի  կողերին ադրբեջաներեն եւ անգլերեն Qul Bayramınız MՖbarək (Շնորհավորում ենք ստրուկի օրվա առթիվ), իսկ առաջնակողմում` Fuck the system (Կորչի համակարգը) գրություններ անելու համար ձերբակալվել են NIDA-ի ակտիվիստ Բայրամ Մամեդովն ու «Ձախ ճակատի» անդամ Գիյաս Իբրահիմովը:
Օրերս Մեհրիբան Ալիեւայի նախաձեռնությամբ Ադրբեջանի խորհրդարանը չորորդ համաներումն է հայտարարել, որով պետք է ազատ արձակվեն 3500 բանտարկյալներ, որոնց մեջ, սակայն, ոչ մի քաղբանտարկյալ չկա:
Միջազգային եւ ադրբեջանական իրավապաշտպան կազմակերպությունները հայտնում են Ադրբեջանում 100-ից ավելի քաղբանտարկյալների առկայության մասին: