Մատվիենկոն հնարավոր է համարում առանց սահմանափակումների առեւտուրը ԵԱՏՄ-ում
Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հայտարարել Է, որ Եվրասիական տնտեսական միության երկրները ժամանակի ընթացքում կհասնեն ազատ առեւտրի՝ առանց բացառումների ու սահմանափակումների, բայց դրա համար ժամանակ Է պահանջվում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
«ԵԱՏՄ-ն գոյություն ունի մեկ տարուց փոքր-ինչ ավելի: Դա կարճ ժամանակ Է այն բանի համար, որ տնտեսությունների զարգացման տարբեր մակարդակ ունեցող հինգ պետություններ կարողանային ինտեգրացիոն միավորման մեջ արդյունավետ համագործակցել առանց բացառումների: Ժամանակ Է հարկավոր»,-ասել Է Մատվիենկոն «Բելառուս-1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ պատասխանելով ԵԱՏՄ-ում փոխադարձ առեւտրում մեծ թվով բացառումների ու սահմանափակումների պահպանման վերաբերյալ հարցին:
«Քանի որ ԵԱՏՄ-ում բոլոր որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով… հարկավոր Է համբերատար, հանգիստ շարունակել աշխատանքը Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի շրջանակներում: Աստիճանաբար մենք կհասնենք ինտեգրացիոն միավորման առավել խորացված սխեմայի: Դրա համար հարկավոր Է ժամանակ, համբերություն, միմյանց լսելու ու անսալու հնարավորություն: Դա չի լինի վաղը, բայց անպայման կլինի»,-համոզված Է Դաշնության խորհրդի ղեկավարը:
Մատվիենկոն նաեւ հանդես Է եկել ԵԱՏՄ-ի մեջ մտնող բոլոր երկրների ներուժը միավորելու օգտին: «Երբ մենք միավորենք մեր ներուժը, մենք կկարողանանք որպես միություն մրցունակ լինել եւ արդյունավետ զարգացնել մեր տնտեսությունները ընդհանուր շրջանակներում»,-հավելել Է Մատվիենկոն: