Աբխազիայում սկսվել է նախագահական արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության մասին հանրաքվեն
Աբխազիայում անց է կացվում ընդդիմության կողմից նախաձեռնված նախագահական արտահերթ ընտրությունների անցկացման անհրաժեշտության մասին հանրաքվեն, հայտնում է Интерфакс-ը:
«Ընտրական տեղամասերը բացվել են հանրապետության տարածքում 07:00-ին 33 շրջաններում: Քվեարկությունը կավարտվի 20:00-ին»,- Интерфакс-ին կիրակի օրը հայտնել է հանրաքվեի կենտրոնական հանձնաժողովի նախագահ Բատալ Տաբագուան:
Նա հայտնել է, որ քվեարկության ընթացքի և մարդկանց մասնակցության մասին տեղեկությունները կհայտարարվեն առաջին մամուլի ասուլիսի ժամանակ՝ 12:00-ին:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ շաբաթ երեկոյան հանրաքվեի անցկացումը նախաձեռնած ընդդիմադիր ուժերի միավորումը հայտարարել է, որ ստեղծված պայմաններում բոյկոտում է հանրաքվեն և կոչ է արել իր աջակիցներին և հանրապետության բնակիչներին չմասնակցել դրան: Ընդդիմադիր ուժերը պահանջում էին հանրաքվեն տեղափոխել աշուն:
Աբխազիայի նախագահ Ռաուլ Խաջիմբան չի համաձայնել ընդդիմության պահանջի հետ և հայտարարել է, որ հանրաքվեի տեղափոխության համար իրավական հիմքեր չկան: