Ադրբեջանի դեմոկրատական ուժերը դեմ են Ալիեւի իշխանությունը երկրարացնելու սահմանադրական փոփոխություններին
Ադրբեջանի ընդդիմության եւ դեմոկրատական ուժերի «Ազգային խորհուրդ» կառույցը լուրջ անհանգստություն է հայտնել երկրի նախագահի լիազորություններն ընդլայնելու հարցով հանրաքվե անցկացնելու մասին նախագահ Իլհամ Ալիեւի նախաձեռնությանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Թուրան»-ը, Ադրբեջանի ժողովրդավարական ուժերը գտնում են, որ երկրի սահմանադրության մեջ առաջարկված փոփոխությունները, փաստորեն, տանում են իշխանության բռնատիրության երկարաձգմանը եւ պետության դեմոկրատական ինստիտուտների էլ ավելի թուլացմանը:
Սեփական իշխանությունը երկարացնելու Ալիեւի այդ քայլի հետ կապված «Ազադլըգ»-ը գրել է, որ ընդդիմադիր քաղաքական առաջնորդները, իրավապաշտպանները Ալիեւի նախաձեռնությունը գնահատել են որպես «հետադիմական փոփոխություն», փախուստ ժողովրդավարությունից, բռնատիրության ճանապարհ բացող հանգամանք, ինչից պարզ է դառնում, որ իշխանության նպատակը ոչ թե երկրում բարեփոխումներ անցկացնելն է, հակաճգնաժամային միջոցառումներ պատրաստելը, այլ ժառանգական իշխանության երկարացումը:
Նրա խոսքով` այդ փոփոխությունների գլխավոր նպատակը Ալիեւի` իրեն ցանկալի չափով իշխանության մեջ մնալու համար պայմանի ստեղծումն է, եւ հետո էլ իր ուզած ժամանակ հեշտությամբ, առանց որեւէ մեկի հետ խորհրդակցելու, առանց սահմանափակման, ազատորեն` իր ընտանիքի անդամներից մեկին իշխանության փոխանցման համար իրավական մեխանիզմի ստեղծումն է:
«Գլխավոր նպատակը սա է: Դրա համար առաջինը նախագահության ժամկետը 5-ից հասցվում է 7-ի, հետո էլ փոխնախագահի պաշտոն է սահմանվում: Ինչպես երեւում է` դա էլ նախատեսվում է ընտանիքի անդամներից մեկի ուրիշի համար: Հետո էլ վերացվում է եւ’ պատգամավոր, եւ’ նախագահ ընտրվելու համար տարիքային սահմանափակումը: Նշանակում է, կանաչ լույս է վառվում ընտանիքի ավելի երիտասարդ անդամների համար: Ամեն ինչ արվում է այդ ընտանիքի ավելի երկար ժամկետով իշխանության մեջ մնալու համար», - համոզմունք է հայտնել Քերիմլին:
Արդեն երրորդ ժամկետ ընտրված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հուլիսի 18-ին եզրակացություն ստանալու նպատակով դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կատարելու համար հանրաքվե կազմակերպելու հարցով: Փոփոխություններն ուղղված են նախագահի լիազորությունների ընդլայնմանը:
Փաստաթուղթը նախատեսում է Ադրբեջանում առաջին փոխնախագահի եւ փոխնախագահների ինստիտուտի հիմնում:
Նշվում է, որ եթե Ադրբեջանի սահմանադրական դատարանը դրական եզրակացություն տա, փաստաթուղթը կդրվի հանրաքվեի: