Ադրբեջանում Ալիեւի լիազորություններն ընդլայնող հանրաքվեն կանցկացվի այս տարի
Ադրբեջանում սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված հանրաքվեն, որով նախատեսվում է ընդլայնել նախագահ Իլհամ Ալիեւի առանց այն էլ լայն լիազորությունները, կանցկացվի այս տարի:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով modern.azլրատվական կայքը, հայտարարել է Ադրբեջանի իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ, պատգամավոր Սիյավուշ Նովրուզովը կուսակցության շտաբում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
Կուսակցության գործիչը հայտնել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված նախագահի առաջարկությունը ներկայում քննվում է սահմանադրական դատարանում:
«Առաջարկությունը քննվելուց հետո, օրենքով սահմանված ժամկետում կարծիք տրվելու դեպքում, կսկսվեն այս տարվա ընթացքում հանրաքվե անցկացնելու պատրաստությունները», -ասել է Նովրուզովը:
Արդեն երրորդ ժամկետ ընտրված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հուլիսի 18-ին հրամանագիր է ստորագրել սահմանադրության մեջ փոփոխություն մտցնելու հետ կապված հանրաքվե անցկացնելու վերաբերյալ նախագիծը ՍԴ ուղարկելու մասին: Փաստաթուղթը նախատեսում է Ադրբեջանում առաջին փոխնախագահի եւ փոխնախագահների ինստիտուտի հաստատում:
Ադրբեջանում գործող օրենսդրության հետ փոփոխության տարբերությունը կայանում է նրանում, որ եթե երկրի վարչապետը հաստատվում է խորհրդարանի կողմից, ապա առաջին փոխնախագահին նշանակում է անձամբ պետության ղեկավարն առանց որեւէ համաձայնեցման:
Նրա խոսքով` այդ փոփոխությունների գլխավոր նպատակը Ալիեւի` ցանկացած չափով իշխանության մեջ մնալու համար պայմանի ստեղծումն է, եւ հետո էլ իր ուզած ժամանակ հեշտությամբ, առանց որեւէ մեկի հետ խորհրդակցելու, առանց սահմանափակման, ազատորեն` իր ընտանիքի անդամներից մեկին իշխանության փոխանցման համար իրավական մեխանիզմի ստեղծումն է:
«Գլխավոր նպատակը սա է: Դրա համար առաջինը նախագահության ժամկետը 5-ից մեծացվում են 7 տարի, հետո էլ փոխնախագահի կարգավիճակ է որոշվում: Ինչպես երեւում է` դա էլ նախատեսվում է ընտանիքի անդամներից մեկի համար: Հետո էլ վերացվում է եւ’ պատգամավոր, եւ’ նախագահ ընտրվելու համար տարիքային սահմանափակումը: Նշանակում է, կանաչ լույս է վառվում ընտանիքի ավելի երիտասարդ անդամների համար: Ամեն ինչ արվում է այդ ընտանիքի ավելի երկար ժամկետ իշխանության մեջ մնալու համար», -համոզմունք է հայտնել Քերիմլին: