Թուրքիայում «հաշիվները մաքրելու» հիանալի տարբերակ է ստեղծվել Էրդողանի համար
Հունիսի 16-ին Թուրքիայում ռազմական հեղափոխության փորձ կատարվեց, որին հաջորդեց մեղադրական հայտարարությունների և զանգվածային ազատազրկումների շղթան:
Նույն օրը Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարեց, որ Զինված ուժերի ավելի քան 2,800 անդամներ ձերբակալվել են: Նա նաև հայտարարել է, որ հեղաշրջման բոլոր կազմակերպիչները հայտնի են և նրանք բոլորը շուտով կձերբակալվեն:
Ռազմական հեղաշրջման հետ կապ ունենալու մեղադրանքով ձերբակալել են նաև 2745 դատախազների և դատավորներ, 52 բարձրաստիճան սպաներ։
Թուրքիայի ոստիկանությունում ևս տեղի են ունենում «մաքրման աշխատանքներ»: 8777 ոստիկանության աշխատակիցներ, որոնց թվում ավելի քան 100 գեներալներ և ադմիրալներ, կասկածվում են ձախողված հեղաշրջման փորձին մասնակցություն ունենալու մեջ: Աշխատանքից ազատվել են 30 նահանգապետեր:
Ձախողված հեղաշրջման արդեն երկրորդ օրը Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը հայտարարեց, որ երկրում ռազմական հեղաշրջման ձախողված փորձի արդյունքում առնվազն 6,000 մարդ է ձերբակալվել։
Աշխատանքից ազատվել են 21,000 ուսուցիչներ և կրթական ոլորտի այլ աշխատակիցներ, համալսարանի 1,577 դեկաններ, ներքին գործերի նախարարության 8,777 աշխատակիցներ, ֆինանսների նախարարության 1,500 աշխատողներ, սպորտի և երիտասարդության նախարարության 245 աշխատակիցներ, ռադիոյի և հեռուսատեսության գերագույն խորհրդի ներկայացուցիչներ, Ազգային անվտանգության կազմակերպության նվազագույնը 180 աշխատակիցներ, ևս 257-ն էլ՝ վարչապետի աշխատակազմից: 626 դպրոց փակելու որոշում կայացվեց:
Թուրքիայի նախագահ այս պահն օգտագործեց սեփական հաշիվները մաքրելու նաև ԱՄՆ-ում ապաստան գտած Գյուլենի հետ ու պահանջում է ԱՄՆ-ից արտահանձնել վերջինիս: Գյուլենն իր հերթին հայտարարել է, որ Թուրքայի ռազմական հեղաշրջում կատարելու փորձը հետևում կանգնած է անձամբ Էրդողանը՝ իր դիրքն ամրապնդելու համար:
Պարբերականի հաղորդմամբ՝ Թուրքիայում հարցվածների 1/3-ը նույնպես կարծում են, որ սա Էրդողանի ձեռք գործն է: Այս սցենարը իրականում հավանական է, քանի որ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է «մաքրել» զինվորական շրջանակները Ֆեթուլլահ Գյուլենի ազդեցությունից: Ձերբակալվել են 60 գործարարներ, ովքեր կասկածվում են Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպությանը ֆինանսավորելու մեջ։ Գյուլենի հետ կապ ունեցող ԶԼՄ-ները զրկվել են որակավորումից:
Պահական չէ, որ հենց Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարել է, որ ձախողված ապստամբությունը Աստծո պարգևն է՝ նրան հնարավորություն ընձեռելով վերափոխել երկիրը և երկրի էլիտան մաքրել թշնամիներից, ովքեր նրան մեղադրում են ավանդական աշխարհիկ պետությունում իսլամացումը տարածելու մեջ: