Եվրոպացիների գրեթե կեսը կողմ է փախստականների համար սահմանների փակմանը. հարցում
Հարցն այն մասին` պետք է արդյոք ԵՄ-ն փակի սահմանները փախստականների համար, բաժանել է Գերմանիան: Երկրի բնակիչների 44%-ը կարծում են, որ ԵՄ-ն պետք է դադարի ընդունել ներգաղթյալներին: Գերմանացիների 45%-ը հակված են հակառակ կարծիքին, 11%-ն էլ չունեն որևէ կարծիք այդ հացի վերաբերյալ: Այսպիսին են հարցման արդյունքները, որն անցկացրել է Ipsos-MORI ընկերությունը:
Տոկոսային հարաբերությամբ ԵՄ այլ երկրների բնակիչների մեծամասնության կարծիքն այդ հարցի շուրջ կիսվել է այնպես, ինչպես Գերմանիայում: ԵՄ-ի սահմանների փակմանը կողմ է շվեդների 44%-ը, լեհերի 40%-ը, ֆրանսիացիների 45%-ը և իտալացիների 48%-ը: Հունգարիայում և Թուրքիայում այդ հարցին դրական են պատասխանել հարցման ավելի շատ մասնակիցներ`55% և 64% համապատասխանաբար: Իսկ Մեծ Բրիտանիայի և Իսպանիայի բնակիչների մեծամասնությունը, ընդհակառակը, կարծում են, որ ԵՄ-ն պարտավոր է շարունակել ընդունել փախստականներին (50% և 61% համապատասխանաբար):
Թեև Գերմանիայի քաղաքացիները մեծամասամբ չեն աջակցում սահմանների փակման գաղափարին, նրանց մեծամասնությունը` 71%, կարծում է, որ ԵՄ-ում իսկապես ապաստան փնտրողների հետ գալիս են նաև ահաբեկիչներ: Ընդ որում, հարցումն անցկացվել է նախքան Նիցցայում, Վյուրցբուրգում և Անսբախում ահաբեկչությունների իրականացումը:
Փախստականների անունի ներքո ներկայացած ահաբեկիչներից ամենաշատը վախենում են թուրքերը` 81%: Ռուսաստանի և Հունգարիայի բնակիչների մեծ մասը նույնպես վախենում են ահաբեկիչներից` 77% և 72% համապատասխանաբար:
Հարցմանը, որն անցկացվել է հունիսի 24-ից հուլիսի 8-ը, մասնակցել է 16-64 տարեկան 16.040 մարդ, փոխանցում է Deutsche Welle-ն: