Ադրբեջանում Գյուլենի կողմնակիցների դեմ քրեական գործ է բացվել
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության ծանր հանցագործությունների գծով հետաքննչական վարչությունում Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձում մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի կողմնակիցների դեմ քրեական գործ է բացվել:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է Արմենպրեսը, «Թրենդ» լրատվական գործակալությանը հայտնել է Գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայության ղեկավար Էլդար Սուլթանովը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում Գյուլենի կողմնակիցների անօրինական գործողությունները կանխելու նպատակով Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով քրեական գործ է բացվել:
Էլդար Սուլթանովի խոսքով` ներկայում քրեական գործի հետ կապված հետաքննչական-գործողությունների միջոցառումներ են իրագործվում:
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության պաշտոնական ներկայացուցիչը չի նշել, թե հետաքննչական գործողությունները կոնկրետ ում նկատմամբ է իրագործվում:
Ենթադրվում է, որ դրանք այն մարդիկ են, որոնք Ադրբեջանում վերջին օրերին տարբեր շինծու մեղադրանքներով ձերբակալվել են Թուրքիայում գյուլենականների դեմ անցկացվող «վհուկների որս» սկսվելուց հետո:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների համաձայն` վերջին օրերին Ադրբեջանում ձերբակալվել են իշխանությունների եւ կառավարության քննադատներ, REAL շարժման գործադիր քարտուղար Նաթիգ Ջաֆարլին եւ բլոգեր ու քաղաքացիական ակտիվիստ Բախտիյար Հաջիեւը:
Թուրքիայում հուլիսի 15-ին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման փորձի մեջ այդ երկրի նախագահ Թայիփ Էրդողանը մեղադրում է ԱՄՆ-ում վտարանդիության մեջ բնակվող չափավոր իսլամի թուրք քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին եւ նրա կողմնակիցներին: Ինչպես երեւում է` Ադրբեջանի իշխանությունը որոշել է հետ չմնալ Անկարայից եւ, այսպես կոչված, «գյուլենականների» որս է սկսել երկրում: