Թուրքիայի բանտերը դատարկվում են «գյուլենականներով» լցնելու համար
Թուրքիայի արդարադատության նախարար Բեքիր Բոզդաղը հայտարարել է, որ իշխանությունները երկրի ուղղիչ հաստատությունների բեռնաթափման բարեփոխումների շրջանակում բանտերից ազատ կարձակեն 38 հազար դատապարտյալների, որոնք կշարունակեն մնալ դատարանների վերահսկողության տակ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը, իշխանությունները գնացել են դրան այն բանի համար, որպեսզի մեծ թվով դատապարտյալներ պետական հեղաշրջման փորձից հետո զանգվածային ձերբակալությունների ֆոնին ազատազրկման ժամկետը կրեն պայմանական:
Թուրքական ընդդիմադիր մամուլը երկրի արդարադատության նախարարության այդ որոշումը մեկնաբանել է այնպես, որ իշխանություններն այդ կերպ բանտերում տեղեր են ազատում պետհեղաշրջման մեջ Անկարայի կողմից մեղադրվող չափավոր իսլամի քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի` ձերբակալված հետեւորդների համար:
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը Չանքայա պալատում հեռուստաալիքների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ երկրի զինված ուժերի սպայական անձնակազմի 60-80 տոկոսը, ռազմական ուսումնարանների 95-ը տոկոսը կապված են «Գյուլենի ահաբեկչական կազմակերպության» (FETՃ) հետ, որին Անկարան մեղադրում է երկրում ռազմական հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ:
Բինալի Յըլդըրըմն ասել է, որ ներկայում բացահայտվել է Գյուլենի կազմակերպության հետ կապված 76 հազար 597 մարդ, պետական համակարգում աշխատանքից ազատվել է 7 հազար 897-ը, որոնք կասկածվում են ահաբեկչական կազմակերպության հետ կապեր ունենալու մեջ, որոնցից 3 հազարից ավելին զինվորականներ են:
«Ընդհանուր առմամբ մինչ այժմ գյուլենականների հետ կապերի կասկածանքով հայտնաբերվել է 81 հազար 494 մարդ», -ասել է Թուրքիայի վարչապետը:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ կապված դիվանագիտական ծառայությունից հետ են կանչվել ընդհանուր թվով 208 դիվանագետներ, որոնցից  32-ը, սակայն, անհայտ պատճառներով առանց թույլտվության, չեն վերադարձել երկիր:
Վերջին տվյալների հաղորդումների համաձայն` դիմակայության արդյունքում, որի կենտրոնը դարձել էին Ստամբուլը եւ Անկարան, զոհվել են 246 քաղաքացիներ` չհաշված 100-ից ավելի խռովարարներին, 2 հազարից ավելի մարդ էլ վիրավորվել է: