Постпред Ирана при ООН заявил, что Тегеран «решительно» ответит на агрессию США Армянский скрипач Эдуард Даян удостоен Гран-при престижного конкурса в России Аделия Петросян — в финале после короткой программы в женском фигурном катании на ОИ-2026 «Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге Акопяна Bloomberg: акции Nestle упали до минимума на фоне скандала с детским питанием Россия и Иран с 1 апреля приступят к реализации проекта ж/д линии Решт - Астара Вэнс: возможное ядерное оружие Ирана не должно попасть в третьи руки Ватикан не войдет в состав Совета мира по Газе В Иране в отношении протестующих возбудили не менее 23 тысяч уголовных дел Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 году
Հարավային Կորեայի նախագահ. Միջազգային հանրությունը պետք է ԿԺԴՀ-ին ստիպի հրաժարվել միջուկային ծրագրից
Հյուսիսային Կորեան անընդհատ կատարելագործում է իր միջուկային եւ հրթիռային ներուժը` երկու շաբաթը մեկ բալիստիկ հրթիռներ արձակելով: Այդ մասին հայտնել է Հարավային Կորեայի նախագահ Պակ Կին Հեն` հավելելով, որ  հյուսիսկորեական խնդիրը  «տարածաշրջանում ամենալուրջ սպառնալիքն է», հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
Նրա խոսքով, միջուկային փորձարկումից հետո Հյուսիսային Կորեան արդեն  19 բալիստիկ հրթիռ է արձակել: «Նշանակում է` նա հրթիռներ է արձակել ամեն երկու շաբաթը մեկ, ինչը գերազանցում է Կիմ Չեն Իրի կառավարման օրոք` 18 տարվա ընթացքում արձակումների քանակը»: Նրա խոսքով, ԿԺԴՀ-ի կողմից բալիստիկ հրթիռների արձակումը սպառնալիք է ներկայացնում նավերի համար, այդ թվում` նրանց, որոնք Վլադիվոստոկ են ուղեւորվում:
Նա միջազգային հանրությանը կոչ է արել ԿԺԴՀ-ին ստիպել, որ հրաժարվի միջուկային ծրագրից:   «Եթե այժմ մենք չկարողանանք խոչընդոտել միջուկային զենքի մշակմանը, ոչ հեռու ապագայում հյուսիսկորեական միջուկային սպառնալիքը իրականություն կդառնա: Որպեսզի Փհենյանը   միջուկային ծրագրից հրաժարվելու որոշում կայացնի, կարեւոր է նրան միասնական ուղերձ հղելը», - ասել է Պակ Կին Հեն: «Անհրաժեշտ է ՄԱԿ ԱԽ-ի 2270 բանաձեւի հստակ իրականացում, որպեսզի Հյուսիսային Կորեան այլընտրանք չունենա, բացի միջուկային ծրագրից հրաժարումը: Անհրաժեշտ է, որ Հյուսիսային Կորեան վերադառնա բանակցությունների սեղանի մոտ իր պետության ապագա զարգացման համար», - նշել է Հարավային Կորեայի նախագահը: