Եթե նախագահները դրսևորեն քաղաքական կամք, կարգավորման բոլոր տարրերն առկա են. Ուորլիք
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս ՈւորլիքըԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության սրացման ռիսկ է տեսնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ամերիկացի պաշտոնյան հայտնել է ռուսական Interfax լրատվական ծառայության հետ զրույցում: «Շատ մարդիկ այն անվանում են սառեցված հակամարտություն, բայց , ինչպես տեսնում ենք, հատկապես վերջին շրջանում, այն ընդհանարապես այդպիսինը չէ, այլ շատ ակտիվ է: Ապրիլի սկզբին մենք տեսանք, թե որքան վտանգավոր կարող են լինել դեպքերը: Երբ ես անցա իմ պաշտոնին, առավել վտանգ էին ներկայացնում դիպուկահարները: Եվ շատ ցավալի էր, որ այդքան մեծ թվով մարդիկ մահացան փոխհրաձգությունների արդյունքում: Այսօր իրավիճակն առավել քան վտանգավոր է` հաշվի առնելով հրթիռների և ծանր զենքերի առկայությունը: Կարծում եմ` կա հակամարտության սրման ռիսկ, որը կարող է բերել բացասական հետևանքների»,-ասել է Ուորլիքը` հավելելով, որ ԼՂ հակամա րտությունը պահանջում է ահռելի ուշադրություն բոլորի կողմից: Նրա խոսքով` եթե որևէ մեկը ԼՂ հակամարտությունը կառավարելի է համարում, սխալվում է: «Դրա համար էլ կարգավորման ուղու փնտրտուքը համարվում է այն ոլորտը, որտեղ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան կարող են համատեղ աշխատել»,-ավելացրել է ամերիկացի համանախագահը:
Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացի և դրա արդյունքում խաղաղ կարգավորմանը հասնելու ժամկետներին, ապա Ուոլիքը դժվարացել է կատարել կանխատեսումներ` նշելով միայն, որ իրենք ունեն առաջընթացի տանող լուծումներ: «Մենք հույս ունենք, որ խաղաղ կարգավորման գործընթացը չի տևի տարիներ, բայց, իհարկե, հանկարծակի բեկում այս հարցում ակնկալել պետք չէ: Բանակցությունները պահանջում են ժամանակ ու բազմաթիվ քննարկումներ: Սակայն մենք ունենք ուղի առաջընթացի համար, կան կոնկրետ առաջարկներ: Նախագահները ներգրավված են այդ հարցում: Ես չեմ կարող կանխատեսել` կարգ ավորման կհասնենք վաղը, մեկ շաբաթից կամ  մեկ ամսից, բայց եթե նախագահները դրսևորեն քաղաքական կամք առաջ գնալու համար, կարգավորման բոլոր տարրերը կան»,-ընդգծել է նա:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին ու Ադրբեջանին զենք վաճառելուն, ապա Ուորլիքի խոսքով` իրենք չենք զինում ոչ մի կողմին էլ:  «Մենք տրամադրում ենք պաշտպանողական զենք սահմանափակ քանակով երկու կողմին էլ: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա Կոնգրեսի կողմից կա օրինական մանդատ, որը մեզ թույլ չի տալիս այնպիսի զենք մատակարարել, որը կարող է օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակման ժամանակ: Մենք տրամադրել ենք սահմանափակ ռազմական աջակցություն երկու կողմերին էլ: Բայց նրանցից ոչ մեկի հետ մենք չունենք զենքի մատակարարման փոխհարաբերություններ»,-ավելացրել է նա: