Բելգիայում սոցաշխատողները կտեղեկացնեն կասկածելի նպաստառուների մասին
Բելգիայի սոցիալական կազմակերպություններում աշխատողները ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակում պարտավոր կլինեն հաղորդել սոցիալական նպաստ ստացող կասկածելի անձանց մասին, որոնք կարող են կապ ունենալ ահաբեկչական գործունեության հետ. Դա նախատեսված է օրենքի նախագծում, որը թագավորության դաշնային խորհրդարանը քննարկման կդնի մինչեւ տարեվերջ, հայտնում է Derniere heure թերթը:
Wall Street Journal պարբերականի տվյալներով, Բրյուսելում եւ Փարիզում ահաբեկչական գործողություն կատարող առնվազն հինգ մարդ սոցիալական նպաստներ է ստացել Բելգիայի իշխանություններից, վճարումների ընդհանուր գումարը գերազանցել է 50 հազար եվրոն: Ահաբեկիչների հաշվին վերջին վճարումները ստացվել են ահաբեկչական գործողություններից երեք շաբաթ առաջ, պարզել են բելգիացի քննիչները:
Մասնավորապես, Փարիզի ահաբեկչության գործով գլխավոր կասկածյալ Սալահ Աբդեսլամը իշխանություններից ընդհանուր առմամբ 21 հազար եվրո է ստացել, չնայած այն բանին, որ օրենքի համաձայն, նպաստ ստանալու իրավունք չի ունեցել:  Աբդեսլամը Բրյուսելում բարի մենեջերի պաշտոն է զբաղեցրել եւ նույնիսկ հաստատության համասեփականատեր է եղել:
Բելգիացի սոցաշխատողները «մասնագիտական գաղտնիքի» իրավունք ունեն, որը նրանց թույլ է տալիս չբացահայտել իրենց հովանավորյալների մասին տեղեկությունը, բացառությամբ ֆորսմաժորային իրավիճակների:   Նոր օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո դատախազության ինստիտուտն իրավունք կստանա սոցաշխատողներից պահանջելու, որ տրամադրեն իրավապահ մարմիններին հետաքրքրող տվյալները, հայտնում է   Derniere heure-ը:
Ավելի վաղ Բելգիայի իշխանությունները խանութների տերերին շրջաբերական են ուղարկել, որը նրանց պարտավորեցնում է ոստիկանությանը հայտնել  կասկածելի հաճախորդների մասին, որոնք կարող են պոտենցիալ ահաբեկիչ հանդիսանալ:
Libre Belgique թերթի տվյալների համաձայն, հրահանգ ստացել են գլխավորապես այն   ապրանքային այնպիսի տեսականի ունեցող խանութներն ու դեղատները, որը կարող է ահաբեկիչների կողմից օգտագործվել պայթուցիկ նյութեր պատրաստելու համար:
Առեւտրականներին, մասնավորապես, հրահանգվել է տեղեկացնել կանխիկ գումարով ացետոնի, քիմիական պարարտանյութի եւ ծծմբաթթվի խոշոր գնումների մասին: