Հունաստանի արտգործնախարարությունը Թուրքիային զգուշացրել է միջազգային իրավունքը վերանայելու փորձերի համար
Международные новостиՄիջազգային իրավունքը վերանայելու Թուրքիայի որոշ ուժերի փորձերը կհանգեցնեն բացասական հետևանքների, հայտարարել է Հունաստանի արտգործնախարարը՝ կապված երկու երկրների միջև ծովային սահմանի հարցի լուծված չլինելու կապակցությամբ Թուրքիայի արտգործնախարարության արտահայտությունների հետ:
Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հայտարարություն է տարածել, համաձայն որի՝ Թուրքիայի և Հունաստանի միջև մի շարք հարցեր կան Էգեյան ծովի վերաբերյալ: Մասնավորապես՝ միջազգային պայմանագրի շրջանակներում որոշված չէ ծովային սահմանը որոշ կղզիների և ժայռերի պատկանելության մասով: Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հաստատում է, որ այդ հարցերը քննարկվում են Թուրքիայի և Հունաստանի միջև երկխոսության ուղիներով:
Աթենքը հերքել է Էգեյան ծովում սահմանի և մի շարք ժայռոտ կղզյակների վերաբերյալ երկու երկրների միջև բանակցությունների անցկացման մասին պնդումները: