Ադրբեջանական մանաթը շարունակելու է անկում ապրել
Ադրբեջանի ազգային արժույթը` մանաթը, շարունակելու է անկում ապրել:
2016 թվականի հոկտեմբեր ամսին Ադրբեջանի կենրոնական բանկի արտարժույթային պահուստները 127,2 մլն դոլարով կամ 3 տոկոսով նվազելով` կազմել են 4 մլրդ 5 մլն 500 հազար դոլար:
Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի արտարժույթային պահուստները ամենացածրը եղել են 2008 թվականի հունվարի 30-ի դրությամբ` կազմելով 3 մլրդ 928,5 մլն դոլար, իսկ ամենաբարձրը` 2014 թվականի հուլիսի 31-ի դրությամբ` կազմելով 15 մլրդ 193,4 մլն դոլար:
2014 թվականի աշնանից սկսած նավթի համաշխարհային գների անկման ֆոնին Ադրբեջանի կենտրոնական բանկի կողմից մանաթը փրկելուն ուղղված քաղաքականության արդյունքում Ադրբեջանի ԿԲ արտարժույթի պահուստները նվազել են 11,2 մլրդ դոլարով:
Փորձագետների կարծիքով Ադրբեջանի ԿԲ արտարժույթի պահուստների նման պակասորդը  խիստ նվազեցնում է ԿԲ-ի մանեւրելու հնարավորությունը:
Ադրբեջանում դոլարի մյուս աղբյուրը Ադրբեջանի պետական նավթային հիմնադրամն է, սակայն մասնագետների կարծիքով մինչեւ տարեվերջ նավթային հիմնադրամը նույնպես մեծ հաջողություններ չի գրանցի նավթային շուկայում:
Ադրբեջանի կենտրոնական բանկը փորձելու է պահպանել ռեսուրսները, եւ միայն կրիտիկական իրավիճակ ստեղծվելու դեպքում պահուստից բաց կթողնի 100-200 մլն դոլար, ինչը նշանակում է, որ արժույթային աճուրդներում դոլարի պահանջարկը կրկին կշարունակի գերազանցել առաջարկին:
Այս ամենը նշանակում է, որ մինչեւ տարեվերջ մանաթը կշարունակի անկումը: