Եվրահանձնաժողովը որոշել Է զբոսաշրջիկներից 5 եվրո գանձել ԵՄ անայցագիր մուտքի համար
Եվրամիությունը մտադիր Է Էլեկտրոնային այցագրերի համակարգ սահմանել Շենգենյան գոտի մտնող բոլոր այն անձանց համար, ովքեր ԵՄ-ի քաղաքացիներ չեն: Այս համակարգը ԵՄ-ի հետ անայցագիր ռեժիմի համաձայնագիր ունեցող բոլոր երկրների քաղաքացիներին կպարտավորեցնի ծանուցել ուղեւորության մասին եւ վճարել դրա համար: Այդ մասին , ինչպես տեղեկացնում Է Արմենպրեսը, նոյեմբերի 16-ին գրում Է Die Welt թերթը՝ վկայակոչելով խմբագրությունում ստացված փաստաթուղթը, որի հեղինակը ԵՄ-ի ներքին գործերի, ներգաղթի եւ քաղաքացիության հարցերի կոմիսար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսն Է:
Համակարգը թույլ կտա որոշել՝ ԵՄ-ի պետությունների տարածքում այս կամ այն անձի ներկայությունն սպառնալիք  ներկայացնում Է արդյոք անօրինական միգրացիայի, անվտանգության կամ հանրային առողջության պահպանման համար»,-ասված Է փաստաթղթում: Ըստ Ավրամոպուլոսի պլանների, ETIAS-ը պետք Է դառնա «ԵՄ-ի արտաքին սահմանների նկատմամբ հսկողության խճանկարի պակասող տարրը, քանի որ այն կմիավորի միության անվտանգության քաղաքականությունը եւ միգրացիոն քաղաքականությունը»: