ՀՀ բնապահպանության փոխնախարարը ազգային զեկույց է ներկայացրել Միացյալ ազգերի շրջակա միջավայրի գագաթնաժողովի նստաշրջանում
ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Էրիկ Գրիգորյանը մասնակցել է Քենիայի Հանրապետության Նայրոբի քաղաքում կայացած Միացյալ ազգերի  շրջակա միջավայրի գագաթնաժողովի 3-րդ նստաշրջանին։
Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ բնապահպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ հավելելով. ««Դեպի մաքուր մոլորակ» թեմայով հանդիպման նպատակն էր  քննարկել օդի, ջրի, հողի, մարդու առողջության և կենսաբազմազանությանն ուղղված խնդիրները և դրանց աղտոտվածության նվազեցման գործընթացները:
Բարձրաստիճան հանդիպման շրջանակներում անցկացվել են համապատասխան գերատեսչությունների  ղեկավարների, շահագրգիռ կողմերի միջև երկխոսություններ, նիստեր, որոնց ընթացքում քննարկվել է աղտոտվածության մակարդակը նվազեցնելու համար կանխարգելիչ   միջոցառումների վերաբերյալ հարցը, ինչպես նաև՝ յուրաքանչյուր երկրում աղտոտվածության նվազեցման դեմ կատարված  գործողությունները:
ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալը հանդիպումներ է ունեցել գագաթնաժողովի նախագահ Էդգար Գուտիրեես Էսպելետայի և հաջորդ գագաթնաժողովի նախագահ ընտրված Սիիմ Կիիսլերի հետ։
ՄԱԿ-ի բնապահպանական ծրագրի տնօրեն Էրիկ Սոլհեյմի հետ քննարկվել են Հայաստանում ՄԱԿ-ի բնապահպանական ծրագրի կողմից իրականացվելիք ծրագրերի վերաբերյալ հարցեր։
Քննարկումների արդյունքում ՄԱԿ-ի բնապահպանական ծրագրի ներկայացուցիչների հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մեքենաների և վառելիքի ուսումնասիրության համար 25 000 դոլար դրամաշնորհ տրամադրել  Հայաստանին։
Հունաստանի բնապահպանության այլընտրանքային նախարար Սոկրատիս Ֆամելոսի հետ քննարկվել է Հայաստանի և Հունաստանի հանրապետությունների միջև բնապահպանության ոլորտում լայնամասշտաբ համագործակցության հնարավորությունները, մասնավորապես կոնվենցիաների շրջանակներում տեսակետների համադրման և առաջնայնությունների հստակեցման բնագավառներում:
Իրկուտսկի նահանգապետ Սերգեյ Լեվչենկոյի և Տարածաշրջանային լճերի միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Ալեքսանդր Տիմչենկոյի հետ քննարկվել է ասոցիացիային Սևանա լճի անդամակցության և Բայկալ լճի խնդիրների լուծման շրջանակներում հայկական փորձի ուսումնասիրման հարցերը։
Սաուդյան Արաբիայի բնապահպանության, ջրերի և գյուղատնտեսության փոխնախարար Օսամա Ֆեքեհայի հետ քննարկվել է ստորգետնյա ջրերի կառավարման ոլորտում երկու երկրների փորձի ուսումնասիրության հնարավորությունները։
Արևելյան Եվրոպայի տարածաշրջանային հանդիպման ընթացքում ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Է․Գրիգորյանի բարձրացրած բնապահպանական պլատֆորմներն այլ քաղաքական նպատակներով չօգտագործելու առաջարկն աջակցություն է ստացել խմբի մասնակիցների կողմից։
Հանդիպումներ ունենալով Չինաստանի, Մոնղոլիայի, Հնդկաստանի, Բուլղարիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի, Բելգիայի, Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Լյուքսեմբուրգի, Էկվադորի բնապահպանության նախարարների հետ՝ Է․ Գրիգորյանը քննարկել է հնարավոր համագործակցության հեռանկարները։
Գագաթնաժողովի ընթացքում բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալն առանձնազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի բնապահպանական հարցերով կոմիսար Կարմենու Վելլայի հետ, մանրամասն քննարկել ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հետո բնապահպանության ոլորտում  համագործակցության ընդլայնման շրջանակները։
Նախարարի տեղակալը հանդիպել է նաև «Կանաչ կլիմայի» հիմնադրամի ներկայացուցիչների և Կլիմայի փոփոխության կոնվենցիայի քարտուղարի հետ, քննարկել  ֆինանսների ծավալների ավելացման հնարավոր տարբերակները, պայմանավորվածություններ է ձեռք բերվել ուղղակիորեն աշխատել «Կանաչ կլիմայի» հիմնադրամի համապատասխան բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ ծրագրերի իրականացման և ֆինանսավորման գործընթացի օպտիմալացման նպատակով։
ՀՀ բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալը գագաթնաժողովի ընթացքում հանդես է եկել Հայաստանի վերաբերյալ ազգային զեկույցով: Քննարկման ժամանակ Ադրբեջանի պատվիրակներն արտահերթ ձայն են խնդրել և հերթական անգամ խոսել ղարաբաղյան խնդրի մասին, ինչին ի պատասխան Է․Գրիգորյանը կրկին հանդես է եկել ելույթով՝ ներկայացնելով Արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ պարզաբանումներ»։