Հնդկական հրաշքը Հայաստանում
Մի քանի բառով դժվար է ներկայացնել այն, ինչին ականատես եղանք օրերս Հայ-հնդկական բժշկական կենտրոնի բացման ժամանակ: Պարզվում է՝ այնտեղ, որտեղ ձեռքերը վեր է բարձրացնում  ալոպաթիկ կամ ինչպես ընդունված է ասել, ավանդական բժշկությունը, օգնության է հասնում հոմեոպաթիկ բժշկությունը:
Սա, թերևս, կարելի է նոր ուղղություն համարել Հայաստանում, որի հիմնադիրն աշխարհահռչակ հնդիկ բժիշկ, բժշկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Մ. Սենանն է, ով նաև հոմեոպաթիայի մի քանի կենտրոններ է հիմնել Հնդկաստանում, ինչպես նաև հանդիսանում է Մեծ Բրիտանիայի Հանեմանի անվան հոմեոպաթիկ քոլեջի պրոֆեսոր: Իսկ այս կենտրոնը, որն ի դեպ միակն է ողջ տարածաշրջանում, օրերս իր դռները բացեց հայ և օտարազգի այցելուների համար, նրա նվերն է հայ ազգին:
Հայ-հնդկական այս համագործակցությունը սկսվել է 1995 թվակնին: Իսկ անցած 15 երկար ու ձիգ տարիների համատեղ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում է ծնվել Հայաստանում նման կենտրոն բացելու գաղափարը: Սեփական միջոցներով կենտրոն հիմնադրելու գաղափարը հասունացել է նաև երեք հայազգի բժշկուհիներ Շուշան Շահբազյանի, Վարդուհի Խաչատրյանի և Հասմիկ Ալեքսանյանի երկարուձիգ տարիների աշխատանքի շնորհիվ, ովքեր իրենց տարիների ջանքն ու ավանդը ներդրել են հոմեոպաթիկ բժկագիտության գաղտնիքներն ուսումնասիրելու հարցում: Նրանք այս ընթացքում մեծ նվիրումով ուսանել ու աշխատել են թե՛ Հայաստանում և թե՛ Հնդկաստանում՝ դրանով իսկ հույս արթնացնելով աշխարհահչակ բժկի մոտ, որ հասունացել է նաև ժամանակը, որ Հայաստանում ևս կարելի է այս ուղղությունն է՛լ ավելի զարգացնել:
Կենտրոնի բացման արարողությանը ներկա էր նաև ՀՀԳԱԱ,միջազգային 6 այլակադեմիաներիանդամ, ակադեմիկոս, ՀՀԳԱԱնախագահությանանդամ, ՀՀԳԱԱբնականգիտություններիբաժանմունքիակադեմիկոս-քարտուղար, ՀՀԳԱԱնախագահությանխորհրդական, բժշկականգիտություններիդոկտոր, պրոֆեսոր, բժշկականծառայությանգնդապետ, «ՄխիթարՀերացի» մեդալակիր, երկար տարիներ Մ. Հերացու անվան բժշկական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնը զբաղեցրածՎիլենՀակոբյանը, ում նաև կարելի է Հայաստանում հոմեոպաթիկ բժշկության ներդրման և զարգացման կնքահայրը համարել:
Ի դեպ, «Փաստ» օրաթերթի հետ զրույցում Վ.Հակոբյանը նշեց, որ երբ իր օգնությամբ և օժանդակության Հայաստանում ներդրվեց բժշկագիտության այս ուղղությունը, ինքը չէր պատկերացնում անգամ, որ տարիներ անց այն կարող է Հայաստանում նման վերելք ապրել:
«Ես, լինելով դեղաբան, գիտեի բժշկագիտության այս ուղղության մասին և ծանոթանալով  պրոֆեսորի հետ, հասկացա  հոմեոպաթիկ բժշկության կարևորությունն ու նշանակությունը մեր երկրի համար: Ի սկզբանե հիմնադրվելով 200 տարի առաջ Գերմանիայում՝ տաղանդավոր բժիշկ Սամուել Հանեմանի կողմից, իր աշակերտների միջոցով այն տարածվել է սկզբում Ամերիկայում, իսկ այնտեղից էլ Հնդկաստանում: Այսօր համարվում է, որ հոմեոպաթիան ամենաարգացածն է Հնդկաստանում, որտեղ կան ինքնուրույն գործող պետական հոմեպաթիայի համալսարաններ, բակալավրի, մագիստրոսի կոչումներով:
Պետք է իմ շնորհակալությունը հայտնեմ դոկտոր Մ. Սենանին, ով անմնացորդ ծառայում է բժշկությանը: Դուք այստեղ տեսաք մարդկանց, ովքեր ալոպաթիկ բժշկության օգնությամբ չեն կարողացել բուժվել, բայց հոմեոպաթիկ բժշկության մեթոդներով ոչ միայն բուժվել են, այլև այսօր մոռացել են իրենց տանջող հիվանդությունների մասին: Ուստի, իմ կարծիքով, այս կենտրոնի բացումը մի նոր հարթակ է բժշկագիտության հրաշքը հայ ժողովրդին ցույց տալու և մարդկանց բուժելու համար: Եվ հույս ունեմ, որ այն մարդիկ, ովքեր երկար տարիներ տառապում են տարբեր քրոնիկ հիվանդություններով, կգան այստեղ, կապաքինվեն և հնարավորություն կունենան իրենց կյանքի որակը բարելավել և դառնալ լիարժեք առողջ մարդիկ»,- ասաց Վիլեն Հակոբյանը:
Ի դեպ, կենտրոնի բացման արարողությանը մասնակցում էին նաև հայտնի բժիշկներ, ովքեր նույնպես հավաստիացնում էին, որ լինելով ալոպաթիկ բժիշկներ, չեն կարողացել բուժվել, այսպես ասած, ավանդական բժշկության օգնությամբ և դիմելով հոմեոպաթիկ բժշկությանը՝ անձամբ են ականատես եղել այս ուղղության կողմից մատուցվող մեծ հրաշքին:
Կենտրոնի բացման առիթով պրոֆեսոր Սենանին իր շնորհակալական ուղերձն էր հղել նաև ՀՀ նախկին վարչապետ, ԵԱՏՄ հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Կարծում եմ՝ մենք դեռ շատ առիթներ կունենանք ավելի մանրամասն ներկայացնել, թե ինչ հիվանդություններով և ինչպես կարող են մարդիկ դիմել Հայ-հնդկական բժշկական կենտրոն և ստանալ  հոմեոպաթ-բժիկների օգնությունը, իսկ այն, ինչ ներկայացրեցինք, ընդամենը կարճ ակնարկ էր, հրաշագործություններ խոստացող կենտոնի մասին, որն արդեն իր դռներն է բացել մեր երկրում՝ ք. Երևան, Այգեձոր 58/1 հասցեում: