Постпред Ирана при ООН заявил, что Тегеран «решительно» ответит на агрессию США Армянский скрипач Эдуард Даян удостоен Гран-при престижного конкурса в России Аделия Петросян — в финале после короткой программы в женском фигурном катании на ОИ-2026 «Правосудие» превращенное в шоу: истинная цель дела Ваге Акопяна Bloomberg: акции Nestle упали до минимума на фоне скандала с детским питанием Россия и Иран с 1 апреля приступят к реализации проекта ж/д линии Решт - Астара Вэнс: возможное ядерное оружие Ирана не должно попасть в третьи руки Ватикан не войдет в состав Совета мира по Газе В Иране в отношении протестующих возбудили не менее 23 тысяч уголовных дел Глава крупнейшего в Европе завода по производству вооружения: Война в Украине не закончится в 2026 году
Չինաստանում 8 հազար մարդու են վերաբնակեցնում խոշորագույն ռադիոհեռադիտակի բացման համար
Չինաստանի իշխանությունները սկսել են վերաբնակեցնել 8 հազար մարդու, որոնք ապրում են աշխարհի ամենախոշոր FAST ռադիոհեռադիտակից ոչ հեռու: Հեռադիտակի շինարարությունը ավարտվելու է սեպտեմբերին, հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը ՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին:
Ֆուտբոլի 30 դաշտերի մակերեսի չափ տեղ զբաղեցնող ռադիոհեռադիտակի շինարարությունը սկսվել է 2011-ի մարտին: Հեռադիտակը գտնվում է բարձր սարերում ՝ Չինաստանի հարավ արեւմտյան Գույչժոու նահանգում: Հեռադիտակի տրամաչափը 500 մետր է: Նախագծում արվել է 1.2 մլրդ յուանի ներդրում:
Այդ տարածքում բնակվող մարդկանց համար իշխանությունները 600 նոր տուն են կառուցել երկու նոր բնակավայրերում, որոնք նրանց նախկին բնակության վայրից մոտ 10 կմ հեռավորության վրա են գտնվում: Այդ նպատակների համար իշխանությունները մոտ 269 մլն դոլար են ծախսել: Բնակիչները կարող են կամ նոր տուն ստանալ, կամ էլ վերցնել կանխիկ գումարը՝ որպես փոխհատուցում: Այդ մարդկանց նաեւ աշխատանք կառաջարկեն հեռադիտակի աջակցության ծառայություններում կամ զբոսաշրջության ոլորտում:
Չինաստանի կենտրոնական հեռուստատեսությունը հայտնել էր, որ FAST–ը միացվելու է աշխարհի ամենաարագ համակարգիչներից մեկի ՝ Sky Eye 1-ի հետ՝ աստղագիտական հաշվարկներ անցկացնելու համար՝ այլ մոլորակներում կյանք որոնելու նպատակով: Ակնկալվում է, որ նոր հեռադիտակը կօգնի զգալիորեն բարձրացնել Չինաստանի հնարավորությունները բաց տիեզերիքի ուսումնասիրության ոլորտում: