Ադրբեջանական զավեշտ. ԼՂ-ի հակամարտության լուծված չլինելու պատճառը Ադրբեջանի պետական կառույցներում «թաքնված հայերն» են
Международные новостиԼեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մինչ այժմ լուծված չլինելու պատճառը Ադրբեջանի պետական կառույցներում «թաքնված հայերի» գործունեության արդյունքն է: Եվ քանի դեռ Ադրբեջանի պետական կառույցներում «հայի արյունակիցներ» են աշխատում, Ղարաբաղի խնդիրը չի լուծվելու:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական moderator.az լրատվական կայքի հետ զրույցում նման զավեշտալի հայտարարությամբ է հանդես եկել ադրբեջանցի քաղաքագետ, քաղաքականգիտությունների դոկտոր ՋումշուդՆուրիեւը:
Նա «համոզմունք» է հայտնել, որ ներկայում Ադրբեջանի խորհրդարանում «հայերի հետ ազգական 10 պատգամավորներ կան, իսկ կառավարությունում ծագումով հայ չինովնիկներն այնպես են փոխել իրենց փաստաթղթերը, որ նրանց հայտնաբերելն անհնարին է»:
Ջումշուդ Նուրիեը հայտարարել է, որ մարդկանց, «որոնց երակներով հայկական արյուն է հոսում», չի կարելի թույլ տալ աշխատել պետական կառույցներում:
Նա ասել է, որ փաստաբան Ասլան Իսմայիլովի հետ ՆԳՆ-ի արխիվներում ադրբեջանցի չինովնիկների հայկական ծագում ունենալու ապացույցներ է որոնել, սակայն հաջողության չի հասել:
«Խնդիրն այն է, որ նրանք վաղուց ադրբեջանականացել են», -հայտնել է քաղաքական գիտությունների դոկտորը՝ սրտնեղած հավելելով, որ Ադրբեջանում հայերն «ապրում են լավագույն վայրերում, զբաղեցնում են լավագույն պաշտոնները»:
«Ամենասարսափելին նրանում է, որ այդ հայերը փոխել են իրենց բոլոր փաստաթղթերը: Եւ երբ ուզում ես ապացուցել դա, փաստաթղթեր չեն հայտնաբերվում, որովհետեւ հանվել են արխիվներից: Ադրբեջանի խորհրդարանում 10 «միակողմանի» հայ պատգամավոր կա, որոնց մայրը, տատը կամ կինը հայուհի է: Ադրբեջանի առաջին փոխվարչապետ Յագուբ Էյուբովի մայրը հայ է, բայց նա թաքցնում է դա», -հայտարարարել է «քաղաքագետը»:
Հիշյալ «դոկտորը» Ադրբեջանում հայերի հայտնաբերման հետաքրքիր հայտնագործություն է արել: Նրա խոսքով` եթե Ադրբեջանում հայ կին է մահանում, ապա հոգեհանգստի արարողության ժամանակ, ի տարբերություն ադրբեջանցիների, փակցնում են նրա դիմանկարը, եւ ինքն այդպես է հայտնաբերել փոխվարչապետի մոր հայ լինելու «փաստը»:
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ ադրբեջանական չինովնիկները հարկադրված են թաքցնել իրենց հայկական ծագումը, Նուրիեւը պարզաբանել է, որ խորհրդային շրջանում հայի հետ պետական չինովնիկի ամուսնությունը «պրոբլեմ չէր», հակառակը, «առաջ գնալ ցանկացողները հայի հետ էին ամուսնանում, որոնք էլ նրանց թիկունք էին կանգնում»:
«Քանի դեռ մեր պետական կառույցներում հայի արյուն կրողներ են աշխատում, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը չենք կարողանալու լուծել», -ամփոփել է նա՝ հավելելով, որ հակամարտության լուծված չլինելը «փաստաթղթերը փոխած հայերի գործունեության արդյունք է»:
Ադրբեջանում կառավարությունում իբր «հայուհի մայր ունեցող նախարարներ, փոխնախարարներ» լինելու մասին օրերս gundelik-baku.com կայքին հայտարարել է նաեւ «Արդի Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Հաֆիզ Հաջիեւը:
Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ հանդուրժողականությունը «ազգային ինքնությանը հարված եւ անկախությանը սպառնալիք» են համարում:
Ադրբեջանում պաշտոնական մակարդակով տարվող հայատյացությանը միացել է նաեւ Աշխարհի ադրբեջանցիների կոնգրեսի(DAK) գործադիր խորհրդի ղեկավար Սամիր Ադըգյոզալովը:
Moderator.az-ին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով ոչ կառավարական կազմակերպություններին Ադրբեջանի նախագահին կից պետական աջակցության խորհրդի կազմի ընտրություններին, Ադըգյոզալովն ափսոսանք է հայտնել է, որ իր տեղեկություններով` խորհրդի անդամության թեկնածուների մեջ «հայի թոռ» էլ կա:
«Ամենասարսափելին այն է, որ խորհրդի թեկնածուների մեջ հայի թոռ կա: Այդ լուրը պետք է անհանգստացնի մեր ամբողջ ազգին: Մենք հայի թոռներին որեւէ ղեկավար աշխատանքի հնարավարություն չպետք է տանք: Պետք է խստագույնս արձագանքենք նմաններին աջակցող որոշակի պետական պաշտոնյաների նկատմամբ», -ասել է նա:
Ադըգյոզալովի խոսքով` նրանք, ովքեր հայտարարում են, թե «հայ ժողովուրդը ադրբեջանական ժողովրդի թշնամին չէ» կամ բարեկամություն են անում հայերի հետ, «հայի կաթ են ծծել»:
«Պետական բոլոր կառույցները, ադրբեջանական հասարակության ակտիվիստները պետք է նման դեպքերին ամենախիստ վերաբերմունք ցուցադրեն եւ թույլ չտան հայերի թոռներին իրենց հետ միասին բնակվել միեւնույն ավանում: Այդչափ հանդուրժողականությունը, մարդասիրությունը հարված է մեր ազգային ինքնությանը եւ սպառանալիք է մեր անկախությանը» -հայտարարել է նա:
«Ենի Մուսավաթ» թերթը, անդրադառնալով Ադրբեջանում պաշտոնական մակարդակով տարվող հայատյացությանը, գրել է.
«Ադրբեջանում հայերին չվիրավորող եւ ընդդիմախոսին հայ չանվանող շատ քիչ մարդ կարող է գտնվել, որն այդպես է վարվում լավ դաստիարակված լինելու, նման համոզմունք չունենալու կամ էլ համամարդկային առումով` «հանդուրժողական» լինելու պատճառով: Եթե Ադրբեջանում որեւէ մեկը մյուսին «հայ» կամ «հայամետ» չի անվանում, ուրեմն զգուշանում է արտասահմանյան կապերի պատճառով եւ ոչ թե թոլերանտության, խաղաղության գաղափարը յուրացրած լինելու կամ առաջադեմ հայացք ունենալու համար: Հասարակական հատվածում հայատյացություն «չլինելը» պայմանավոր ված է Արեւմուտքի առաջ ստանձնած պարտավորության պատaառով: Այդտեղ պարզապես լավ են հասկանում, որ հայատյացություն դրսեւորեն` Արեւմուտքը չի համագործակցի իրենց հետ»:
Անցյալ տարվա նոյեմբերի սկզբին Ադրբեջանի ազգային ռադիոհեռուստատեսության փորձագիտության, ծրագրավորման եւ վերլուծության բաժնի ղեկավար Թավաքյուլ Դադաշեւը ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին կոչ էր արել շարունակել հնարավորինս շատ վիրավորանքներ օգտագործել հայերին վերաբերող նյութերում: